قلعه جلالی

یکی از جاذبه های گردشگری کاشان که در گذشته از ارزش بالایی برخوردار بوده است، قلعه جلالی می باشد. قلعه جلالی امروزه یکی از پربازدید ترین مکان های تاریخی کاشان است که در ادامه این مطلب با آن بیشتر آشنا می شوید.

قلعه جلالی

کاشان یکی از شهر های تاریخی ایران است که مهم ترین دلیل سفر گردشگران به این شهر، بازدید از مکان های تاریخی و بناهایی با قدمت و تاریخچه منحصر به فرد می باشد. در میان بناهای تاریخی کاشان، قلعه جلالی را می توان مهم ترین بنای کاشان نامید.

این قلعه در قسمت غربی کاشان قرار دارد و از معدود بناهایی است که در گذشته هنگام وقوع حملات، به عنوان پناهگاه برای مردم مورد استفاده قرار می گرفت. در دوران سلجوقیان، زبیده خاتون همسر هارون الرشید، شخصی بود که مهم ترین نقش در توسعه شهر های اسلامی را داشت. در اوایل دوران حکومت سلجوقیان، هنگامیکه ملک شاه پادشاه بود، دستور داد تا دیوار ها و قلعه های کاشان مورد مرمت و بازسازی قرار گیرند تا در برابر حملات دشمنان مقاومت و استحکام مناسبی داشته باشند. یکی از این قلعه ها که توسط زبیده خاتون ساخته شد، قلعه جلالی بود. تا سال ها، قلعه ها، برج ها و دیوار هایی که در کاشان ساخته شده بودند به خوبی از مردم محافظت می کردند که این موضوع باعث شده بود دشمنان نتوانند وارد شهر شوند و فقط روستاها و بناهای اطراف را نابود کنند.

قلعه جلالی

همچنین جالب است بدانید قلعه ها، برج ها و دیوارهایی که در دوران سلجوقیان جهت محافظت از شهر و مردم ساخته شده به عهد سلجوقی معروف می باشند که امروزه تنها قلعه جلالی در میان آن ها توانسته همچنان برپا بماند. لازم به ذکر است این قلعه در فهرست میراث ملی ایران نیز به ثبت رسیده و نه تنها در میان گردشگران ایرانی تور کاشان، بلکه در میان گردشگران خارجی نیز از محبوبیت بالایی برخودار است.

درباره ی admin

همچنین ببینید

موزه جنگ استقلال

موزه جنگ استقلال

شهرهای توریستی ترکیه مانند استانبول و آنتالیا به تفریحات آبی و هتل های لوکسی که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.