خانه / اطلاعات گردشگری / اخبار / زندان مخوف اسکندر

زندان مخوف اسکندر

زندان مخوف اسکندر یکی از عجیب ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری یزد است که در سفر به این شهر توصیه می شود حتما از آن بازدید کرد. زندان مخوف اسکندر یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی ایران است که ساخت آن به قرن هفتم قمری باز می گردد.

یزد یکی از شهرهای تاریخی ایران است که اخیرا در فهرست یونسکو نیز به ثبت رسیده که این موضوع باعث شده یزد در میان گردشگران خارجی نیز از محبوبیت قابل توجهی برخوردار باشد. گردشگران تور یزد در سفر به این شهر با مکان های تاریخی زیادی روبرو می شوند که هرکدام قدمت و تاریخچه منحصر به فردی دارند.

زندان مخوف اسکندر

زندان مخوف اسکندر در دوران حکومت ایلخانیان و توسط ضیاءالدین حسین رضی بنا شد که به مدرسه ضائیه یزد نیز معروف می باشد. ضیاءالدین حسین رضی ساخت این بنا را در سال ۶۳۱ هجری آغاز کرد که بعد از فوت او، فرزندانش مجدالدین حسن و شرف‌الدین علی در سال ۷۰۵ هجری قمری ساخت مدرسه ضیائیه یزد را به اتمام رساندند.

طبق اطلاعاتی که وجود دارد گفته می شود در گذشته، اسکندر در این مکان زندانی برای مخالفانش بنا کرده بود که به زندان کثه شناخته میشد. بعد از چندین سال و در دوران ساسانیان، به دستور یزدگرد اول، در این محل شهری با نام یزدان گرد ساخته شد و در دوران حکومت آل مظفر، به دستور ایشان شهر یزدان گرد محل تجمع عالمان بود و از نظر تربیت و تعلیم به اوج شکوفایی خود رسید.

زندان مخوف اسکندر

گردشگران تور یزد هنگام بازدید از این مدرسه، ممکن است با معماری ساده و در عین حال زیبای آن روبرو شوند که این تصور وجود دارد معماذری داخل نیز می بایست ساده باشد. اما هنگام ورود با یکی از زیباتری و منحصر به فرد ترین بناهای تاریخی ایران مواجه می شوید که همچنان برپا مانده است. امروزه بعد از پیروزی جمهوری اسلامی، زندان مخوف اسکندر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

گردشگران تور یزد می توانند همه روزه به صورت رایگان از این بنا بازدید کنند و لازم به ذکر است مدرسه ضائیه در خیابان اما واقع در محله فهادان و در کوچه حمام نو قرار دارد که دسترسی به آن شاید برای اکثر گردشگران آسان نباشد.

درباره ی admin

همچنین ببینید

بهترین کافه های قشم

بهترین کافه های قشم

قشم یکی از توریستی ترین مقاصد گردشگری ایران است که مهم ترین دلیل سفر گردشگران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.