خانه / اطلاعات گردشگری / اخبار / حمامی به قدمت زندیه

حمامی به قدمت زندیه

در سفر به شیراز، با جاذبه های تاریخی فراوانی روبرو می شوید که هرکدام قدمت و گذشته منحصر به فرد را خود را دارند. بسیاری از این مکان های تاریخی در دوران زندیه ساخته شده اند مانند حمام وکیل شیراز که به حمامی به قدمت زندیه معروف می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با حمامی به قدمت زندیه بیشتر آشنا شوید.

حمامی به قدمت زندیه

یکی از بهترین دوران پادشاهی در ایران، دوران زندیه است. کریم خان زند که به او لقب وکیل الرعایا داده بودند برخلاف اکثر پادشاهان، تمام سرمایه خود را صرف آباد کردن کشور و ساختن زندگی بهتر برای مردمانش کرد که در نتیجه آن، امروزه بناهای تاریخی زیادی در شیراز وجود دارد که از دوران زندیه برجای مانده است. حمام وکیل شیراز یکی از محبوب ترین مکان هایی است که کریم خان زند ساخت و نه تنها در گذشته که بسیار مورد استفاده قرار می گرفت، بلکه امروزه هم جزء پربازدید ترین مکان های گردشگری شیراز نیز می باشد.

حمامی به قدمت زندیه

کریم خان در مرکز شهر شیراز، مجموعه وکیل را ساخت که شامل حمام عمومی، مرکز خرید سنتی و مسجد می باشد. حمام عمومی این مجموعه تنها ۱۱ هزار متر مربع مساحت دارد که معماری بی نظیر آن چشم هم گردشگران تور شیراز را به خود جلب کرده است. حمام وکیل شیراز در سال های ۱۱۷۲ تا ۱۱۹۳ مصادف با دوران حکومت زندیه ساخته شد که آب مصرفی خود را از چاهی به نام گاو چاه واقع در قسمت غربی حمام تهیه می کرد. همچنین جالب است بدانید گفته می شود حمام وکیل شیراز به دلیل معماری جالب در کنار نقش و نگار هایی که بر روی دیوار هایش دارد یکی از پیشرفته ترین و مدرن ترین بناهای آن دوران می باشد.

امروزه این حمام یکی از محبوب ترین مکان های تاریخی شیراز است که در فهرست میراث ملی ایران نیز به ثبت رسیده که به موجب آن، گردشگران تور شیراز به حمام وکیل، حمامی به قدمت زندیه می گویند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

بهترین کافه های قشم

بهترین کافه های قشم

قشم یکی از توریستی ترین مقاصد گردشگری ایران است که مهم ترین دلیل سفر گردشگران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.