بازار وکیل

یکی از مراکز خرید محبوب شیراز که خود نوعی جاذبه گردشگری و تاریخی هم می باشد، بازار وکیل شیراز است. بازار وکیل یکی از اصلی ترین مکان های دیدنی شیراز است که در ادامه با آن بیشتر آشنا می شویم.

شیراز، شهر علم، فرهنگ و هنر است که دارای جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی زیادی می باشد و سالانه میلیون ها گردشگر از شهر های مختلف ایران و سایر کشور ها از این شهر تاریخی بازدید می کنند. یکی از جاذبه های گردشگری شیراز که جزء مراکز خرید محبوب این شهر هم می باشد، بازار وکیل است.

بازار وکیل

بازار وکیل، یادگاری از کریم خان زند است که در سال ۱۱۵۶ ساخته شد و به روایتی بعد از ساخت، قلب اقتصادی شهر بود و در مسیر بازرگانان بسیاری قرار داشت. بازار وکیل بیش از ۲۰ هزار متر مربع مساحت دارد و کریم خان زند برای ساخت آن از برجسته ترین معماران آن دوران استفاده کرد. همچنین لازم به ذکر است معماری بازار وکیل که با استفاده از آهک، آجر و گچ ساخته شده است، برگرفته از بازار قیصریه و بازارچه اصفهان می باشد که به لطف آن، می توان شاهد برخی از معماری های صفوی در این بازار بود بطوریکه این بازار سقفی ۱۰ متری داشته و دارای روزنه هایی می باشد که باعث جلوگیری از نفوذ بارش باران می شود.

بازار وکیل

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این بازار، ساختار داخلی آن است که شکل صلیبی داشته و ۵ مسیر ورودی در اطراف خود دارد تا گردشگران تور شیراز بتوانند از نقاط مختلف بازار، به داخل آن دسترسی داشته باشند. بازار قدیمی وکیل به دو قسمت کلی بازار نو و راسته شمالی تقسیم می شود. راسته شمالی که از دروازره اصفهان آغاز شده و به راسته کلاه دوزان هم معروف می باشد، ۴۸ طاق و ۸۲ باب دارد. این راسته مختص به تولید و فروش کلاه بود اما امروزه می توان کالاهای دستباف بسیاری را در آن مشاهده کرد. راسته نو، تنوعی از انواع پوشاک، لوازم خانگی و غیره دارد و گردشگران تور شیراز می توانند به راحتی خرید و سوغاتی های خود را  در آن انجام دهند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

مرکز خرید زوت

مرکز خرید زوت

در سفر به وین، جهت خرید و تهیه سوغاتی با مراکز خرید مختلفی روبرو می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.